Rodič na Facebooku

Autor: Martin Sáraz | 11.2.2012 o 20:41 | Karma článku: 10,12 | Prečítané:  388x

V posledných rokoch sa každý deň prenáša viac z reálneho života na sociálne siete, predovšetkým na facebook. Táto skutočnosť do určitej miery ovplyvňuje aj vzťah medzi rodičom a dieťaťom. Kým dieťa má možnosť kritizovať svoju rodinu pred širokým „publikom“, rodič, na druhej strane, môže mať lepší prehľad o svojom potomkovi. Prípad rodiča na facebooku, ktorý napokon rozstrieľal dcérin notebook, vzbudil veľkú pozornosť v USA a myslím, že by nemal ujsť ani Slovákom, predovšetkým tým, ktorí vychovávajú tínedžera.

Video je reakciou na otvorený list, ktorý tínedžerka Hannah zobrazila na svojom facebooku. Jej otec, Tommy Jordan, sa na začiatku videa posadí na drevené kreslo s cigaretou v ruke a spraví krátky úvod. Video v ňom venuje svojej dcére, jej kamarátom a rodičom podobných detí.
„Hannah, mala si trojmesačné domáce väzenie pre niečo podobné, preto by som čakal, že keď máš otca, ktorý sa živí IT, druhýkrát by si niečo takéto lepšie zvážila.“ Takto sa Tommy obracia na svoje dieťa. Potom začína čítať z listu, ktorý Hannah zavesila na svoj profil pod názvom „Mojim rodičom“. Ten sa začína takto: „Nie som váš debilný otrok! Nie je mojou zodpovednosťou po vás upratovať váš bodrel. Máme upratovačku pre nejaký dôvod. Volá sa Linda. Ak chcete kávu, zdvihnite svoje zadky a spravte si ju sami! ... neseďte na svojich zadkoch a nepozerajte na mňa, ako vám ju robím ja.“ V podobnom duchu pokračuje, nešetriac pri tom používaním nám známeho slovka shit. Sťažuje sa tak na všetky svoje povinnosti, ktoré sa zrejme ničím nelíšia od povinností bežných detí v jej veku.

Tomova obľúbená časť listu je: „Mohli by ste mi jednoducho platiť za všetky tie sračky, ktoré robím okolo domu.“ Hannah pokračuje ďalej vo vymenovávaní jej denných povinností, ako je umývanie riadu, umývanie podláh, ustielania postelí, či vynášania odpadkov. Bežné veci, však? Ani záveru nechýba originalita, keď v ňom Hannah zájde do budúcnosti a vyjadrí sa k tomu, ako príde čas, až budú jej rodičia potrebovať jej pomoc, ale ona tam nebude.

Nasleduje reakcia jej otca Toma. Pochopiteľne, obhajuje povinnosti, ktoré má jeho dcéra na programe každý deň. Ide predsa o maličkosti, ktoré zaberú niekoľko minút a nie sú v žiadnom prípade náročné. „Ale platiť ti?! Stratila si rozum?“, Tom sa rozzúri a pokračuje tým, ako po ňom stále chce jeho 15-ročná Hannah nejaké nové veci, ako iPod, mobil, príslušenstvo k počítaču a podobne, no robiť pre to nechce nič, nehovoriac o snahe nájsť si brigádu. „Keď som bol ja v tvojom veku, odišiel som z domu, býval som sám, chodil som na vysokú a na strednú zároveň, pracoval v dvoch robotách, bol dobrovoľný hasič, a aj tak chodil do školy! Tvoje povinnosti pozostávajú zo zobudenia sa načas a nastúpenia do autobusu. ... Nemáš ťažký život. Ale budeš mať!“

Tom sa ešte vracia k poslednému problému, za ktorý Hannah dostala domáce väzenia a spomína, ako jej napriek tomu minul $130 na nový software pre jej počítač. „Už ťa nemusí trápiť nová batéria pre tvoj laptop, nemusí ťa zaujímať nová nabíjačka a nemusí ťa trápiť ani nová kamera, pretože nič z toho nebudeš používať zrejme až po vysokú.“ Je celkom pochopiteľné, že toto počínanie dcéry otca veľmi sklamalo. Považuje ho za zneváženie nie len jeho, ale aj ostatných dospelých ľudí. Preto vysvetľuje, že video, na ktorom práve pracuje, zobrazí na jej facebook (hoci ho Hannah bez počítača neuvidí), aby všetci jej kamaráti videli, že takáto drzá rebélia sa nevypláca.

Keď je Tomov sedemminútový preslov na konci, vstane z dreveného kresla, zoberie kameru do jednej ruky, do druhej vezme svoju štyridsaťpäťku (pištoľ) a nemieri na Hannin počítač, ktorý leží na zemi. S komentárom vystrieľa celý zásobník nábojov s tupou špičkou, za ktoré Hannah bude musieť tiež zaplatiť.

Keď je už notebook bohatší o deväť olovených guliek, Tom si sadá späť do kresla a vystavuje dcére záverečný účet za nový software a vystrieľanú muníciu. Samozrejme, Hannah má nárok na nový počítač, ak si naň sama zarobí. „Dúfam, že si si užila svoje malé fiasko na facebooku a dúfam, že to za to stálo. Pekný deň!“. Tak končí Tom svoje video.

Ani nie tri dni po uverejnení na youtube video videlo približne 14 miliónov ľudí! V piatok sa dostal článok o ňom aj na titulku portálu Fox News, kde som ho objavil aj ja sám. Podľa očakávania vzbudilo rôzne kontroverzie a divoko rozbúrilo diskusiu o vhodnosti či nevhodnosti Tomovho konania. Prevládajú pozitívne názory, ale istá časť diskutujúcich usudzuje, že otec zašiel priďaleko. Celkom si viem predstaviť, aké pocity by prevládali na Slovensku. Som však presvedčený, že ak niekto zašiel priďaleko, tak je to malá Hannah a rodičia, ktorí si takto nechajú skákať po hlavách. Ako napísal jeden z diskutujúcich: keby všetci rodičia boli ako Tom, na svete by bolo dnes ďaleko menej haj**ov... To nehovorím ako otec (ktorým ešte dlho nebudem), ale ako syn! Nech už je Váš názor akýkoľvek, verím, že to stojí za pozretie. Ak sa s ním stotožňujete, určite tento bezprecedentný kúsok rodičovstva zdieľajte.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?