Prečo (ne)zaútočili na americkú kongresmanku

Autor: Martin Sáraz | 10.1.2011 o 0:54 | Karma článku: 4,14 | Prečítané:  319x

To, čo sa udialo v sobotu v Tuscone, AZ, bude ešte dlho prepierané médiami minimálne po celej Amerike. Ohavná streľba na političku a „poľovačka“ na účastníkov mítingu je strašný čin. Motív nie je ešte známy, následky sa dajú len odhadovať, ale divoká diskusia sa rozpútala tu i za oceánom.

Páchateľ a miesto činuPáchateľ a miesto činuAP

 

Zlé zbrane, násilná Amerika, radikálni Tea Party aktivisti, úpadok morálky vo svete... Je toho veľa, čo sa v súvislosti s týmto hrozným činom skloňuje. Z každého diskutujúceho však hovoria najprv vlastné názory, až potom rozum. Pokus o vraždu političky mnoho ľudí automaticky pripisuje politickému oponentovi. Na vine sú zbrane, internet, Tea Party, a to páchateľ ešte nepovedal ani slovo, ktoré by bolo zverejnené. Tak prečo sa to mohlo stať?

Je spoločnosť naozaj taká skazená? Amerika je obrovská, no zoberme si také Slovensko. Môžeme tu mať 5 miliónov mierumilovných ľudí a len jedného šialeného vraha, ktorý každý mesiac niekoho zabije. Bude sa o nás písať aj v zahraničí a nevyhneme sa kritike, ako upadá morálka spoločnosti, ako je Slovensko nebezpečnejšie ako v minulosti. Spoločnosť pritom môže byť ako krištáľ, no stačí jeden šialenec a obraz celého národa sa skresľuje. Spoločnosť nie je chorá, to jedinci.

V USA je jednoduché získať zbraň. Dosť všeobecné tvrdenie, ale v zásade platí. No znamená to, že je pre vraha jednoduchšie realizovať svoje zámery? Nemyslím si. Ak chcem niekoho pripraviť o život, väčšinou nechcem byť chytený. Preto hneď v počiatkoch svojho plánovania vylúčim možnosť použitia legálne držanej zbrane. Pre vyšetrovateľov by už bolo jednoduché zistiť totožnosť páchateľa. Ak chcem použiť strelnú zbraň, skúsim si ju zaobstarať nelegálne. No zabiť možno čímkoľvek, od kuchynského noža až po auto, tak je vylúčené, že by jednoduchosť legálneho získania zbrane zvyšovala výskyt vrážd. Naopak. Prípadné obeti sa môžu brániť, ako ten nešťastník, ktorého v Trnave v piatok v jeho predajni prepadol útočník so samopalom. Toho zrejme zachránila jeho legálne držaná zbraň, vďaka ktorej prekvapený zločinec utiekol.

Je za týmito smutnými udalosťami z Arizony politický oponent? Keby zabíjal radikálny pravičiar, za obeť by si vybral radikálneho ľavičiara, čo kongresmanka Gabrielle Giffords nie je, patrí totiž medzi umiernených „Blue Dog“ Demokratov, čo ju radí viac do stredu. A obviňovanie aktivistov z Tea Party? Ľudia, ktorým ide o fiškálnu zodpovednosť a slobodu neprejavujú takto nespokojnosť. Keby aj, je veľa politikov, ktorí predstavujú to, proti čomu bojujú (Obama, Reid, Pelosi). Páchateľ čítal Mein Kampf aj Komunistický manifest. Ľavo-pravé delenie tu nie je namieste.

Násilné činy sa na nás valia z médií stále viac. Znamená to, že sa ich deje viac? Nemyslím, je to možné, ale je ich v každých správach plno preto, že takéto informácie ľudí (z pre mňa nepochopiteľných dôvodov) zaujímajú viac, ako prijaté zákony či stav ekonomiky. Netreba zabúdať ani na to, že informácie sa šíria rýchlejšie ako kedykoľvek v minulosti. Každá tragická udalosť obletí svet bleskovo, aspoň pokiaľ sa stane v civilizovanej krajine. Hromadné vraždy v Darfúre sa do televíznych novín derú ťažko, čo neplatí o „senzačných masakroch“ na univerzitách v USA, Nemecku či Fínsku.

Svet sa možno zhoršuje, no popri ekonomike a náboženstvu je určite dôvodom aj to, že v tomto svetle vyzerá pre mnohých atraktívnejšie a zaujímavejšie.

Dúfam, že postrelená kongresmanka sa zo svojich zranení dostane, modlím sa za zabitých a pozostalých a verím, že sa politický boj nikdy nevyhrotí do takej miery, aby zomierali politici najcivilizovanejších krajín. Ostáva vypočuť vraha a patrične ho potrestať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Opäť si zavaril. Trump nevie skrývať, že je rasista

Trump útočí na Mexičanov, nemá rád Afroameričanov. Prezidentovi neveria, že nie je rasista.

KOMENTÁRE

Trumpova Amerika prichádza o líderstvo

Neschopnosť a nepredvídateľnosť Trumpa je dôvodom pádu povesti USA.


Už ste čítali?